ارسال فایل
ساخت و امتحان صدا خفه کن تفنگ ساخته شده با پرینتر سه بعدی توسط شرکت آمریکایی
نوامبر 4, 2015
استفاده کمپانی سوئیسی UrbanAlps از پرینتر سه بعدی جهت تولید قفل و کلیدهای امنیتی
نوامبر 5, 2015

ابداع جایگزین استخوان پرینت سه بعدی شده توسط محققان استرالیایی

تا حالا گزارشهای زیادی در مورد کاربردهای پیشرفته پرینترهای سه بعدی بخصوص در زمینه پزشکی مانند استفاده از پرینتر سه بعدی جهت پرینت ارگانهای زنده، رگهای خونی و غیره ارائه شده است ولی با این حال، بیشتر این ابداعات سالیان سال طول خواهد کشید تا جامه واقعیت و استفاده عمومی به خود بگیرد. ولی یک ابداع جدیدی توسط محققین دانشگاه سیدنی ارائه شده است که باعث انقلابی در عمل جراحی مغز می گردد و این ابداع در حال حاضر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

این کاربرد جدید پرینتر سه بعدی باعث آسانتر و ارزانتر شدن عمل جراحی جمجمه خواهد بود. در حال حاضر مدت زمانی در حدود چند هفته لازم است تا ایمپلنتهای جمجمعه که جهت محافظت سر انسان در مقابل تغییر شکل و محافظت مورد استفاده قرار می گیرند با استفاده از مواد تیتانیوم ساخته شود که هزینه چندین هزار دلاری به همراه دارد. دکتر فیلیپ بوگتون (DR. Philip Boughton) که یک مهندس بیومکانیک در دانشگاه سیدنی می باشد نوع جدیدی از مواد پرینتر سه بعدی به نام سیمان استخوان را با قابلیت پرینـت سه بعدی در عرض چند روز می باشد را ابداع نموده است.

 


این مواد ارزان قیمت بوده و قیمت بسیار پائینی در حدود 300 دلار دارد. علاوه بر دقت بسیار بالا و همچنین ارزان بودن آن، این ماده می تواند نقش حیاتی در برخی موارد داشته باشد.

دکتر بوگتون در هنگام معرفی این محصول اشاره نمودند که این محصوص جدید مشابه شیمان می باشد و امکان اضافه نمودن انتی بیوتیک جهت اطمینان از استریل بودن محصول و جلوگیری از عفونت در آن دارا می باشد.

حائز اهمیت ترین قسمت این محصول آن است که این محصول می تواند در موارد خیلی خاص نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال می توان به مواردی اشاره نمود که نیاز به استخوانهای بسیار ریز می باشد. جهت اطمینان از فیت شدن کامل محصول پرینت سه بعدی شده، دکتر بوگتون و تیمش در پشت دستگاه سی تی اسکن قرار گرفتند و کلیه داده های مورد نیاز برای پرینتر سه بعدی را مورد بررسی قرار دادند. یکی از دانشجویان دکتر بوگتون بیان نمودند که ما از تصاویر اسکن استفاده نمودیم تا اندازه و شکل دقیق قسمت آسیب دیده استخوان را بدست بیاوریم.

در حال حاضر بسیاری از بیمارستانها تعدادی ایمپلنت دست ساز در اختیار دارند ولی این ایمپلنتها می بایست دوباره تغییر داده شود تا دقیقاً مطابق قسمت آسیب دیده شود و بتوان از آن استفاده نمود.

دکتر بوگتون در توضیحاتشان بیان می کنند که ما امیدوار هستیم که اطلاع رسانی در مورد این نوع ماده پرینت سه بعدی به درستی انجام گیرد و بتوان از آن در شرایط خاص و اضطراری استفاده نمود. ایمپلنتها در حال تغییر می باشند و از این به بعد ایمپلنتهای مخصوص هر بیمار پرینت سه بعدی خواهد شد. بجای آماده کردن بیمار برای ایمپلنت، این ایمپلت است که باید بر اساس نیاز بیمار آماده و تهیه شود.

در حال حاضر این تکنیک پرینتر سه بعدی در حال آزمایش بالینی می باشد و بعد از آزمایشهای بالینی آماده ارائه جهت استفاده عمومی خواهد بود. هنوز زمان دقیقی برای ارائه این محصول که بصورت فیلامنت جهت استفاده در پرینترهای سه بعدی می باشد اعلام نشده است ولی با این حال تقاضا برای آن در حال افزایش می باشد. فعلاً این محصول بصورت فیلامنت می باشد ولی دکتر بوگتون و تیمش در حال جستجو برای نوع جدیدی از پرینتر سه بعدی هستند که بتواند خود استخوانها را با استفاده از پرینتر سه بعدی انجام دهد. تکنولوپزی پرینترهای سه بعدی بخصوص در زمینه پزشکی بسیار در حال پیشرفت می باشند و آینده بسیار درخشانی برای این پرینترها پیش رو می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر