ارسال فایل
ساخت آتل شکسته بندی با پرینتر سه بعدی
نوامبر 2, 2015
سرمایه گذاری ده میلیون دلاری شرکت Autodesk در شرکت پرینتر سه بعدی Carbon3D
نوامبر 3, 2015

استفاده از پرینتر سه بعدی جهت حذف تومور کلیه توسط دکتر چینی

هر روزه در حال مشاهده توسعه نمونه سازی سریع و یا همان پرینتر سه بعدی هستیم که هم قیمت تولید و هم زمان کارکرد را کاهش می دهد و نتیجه کار را سریعتر می توان دید. یکی از کارکردهای بسیار جدید پرینترهای سه بعدی مربوط به استفاده در پزشکی و دارویی می باشد.

چندین سال دیگر شاهد بیو پرینترهای سه بعدی خواهیم بود که توانایی پرینت سه بعدی نمودن ارگانهای زنده بدن مانند ریه، کبد هستند و این تکنولوژی بصورت عمومی در دسترس تمامی دکترها خواهند بود.

در میال سایر کاربردهای پرینتر سه بعدی، تا حالا شاهد مواردی بودیم که از عکس هایی مانند سی تی اسکن و ام آر آی و غیره جهت تولید مدل سه بعدی قابل پرینت سه بعدی و پرینت سه بعدی کردن آن استفاده شده است. همچنین در برخی موارد، پرینتر سه بعدی به جراحان کمک نموده است که عمل جراحی را قبل از انجام آن شبیه سازی نمایند تا بتوانند ایرادها، خطاها و راه حل های ممکن شناسایی شوند. یکی از این شبیه سازی ها در یکی از بیمارستانهای کشور چین به وقع پیوست.

 


دکترها در بیمارستان اورولوژی XiangYa از پرینتر سه بعدی جهت جدا نمودن موفقیت آموز تومور کلیه یک زن 60 ساله استفاده نمودند و تومور را بدون آسیب زدن به کلیه از بدن خارج نمودند. بدون کمک پرینتر سه بعدی، امکان شبیه سازی عمل جراحی وجود نداشت.به علت نزدیکی سایر ارگانهای بدن به کلیه، امکان آسیب رسیدن به خود کلیه و یا سایر ارگانها وجود داشت. در بسیاری از موارد شبیه به این، تومور به همراه کلیه از بدن خارج می گردد چرا که امکان بررسی و تمرین قبل از جراحی وجود ندارد و باعث آسیب رسیدن به سایر ارگانهای بدن می شود.

 


دکتر Qi Lin از پرینتر سه بعدی جهت این مقصود استفاده نمود تا بتواند به عمل جراحی کمک نماید.چندین سری عکس سی تی اسکن از بیمار گرفته شد و سپس با استفاده از آنها، نمونه دقیق از تومور، کلیه و سایر بخشهای درگیر با استفاده از پرینتر سه بعدی پرینت گردید. بعد از آماده سازی آن، دکترها توانستند نقاط حساس و درگیر و همچنین بخش های مهم را نشانه گذاری نمودند تا بتوانند عمل جراحی موفقی داشته باشند.

 


در تاریخ 11 می، دکتر Qi Linبه همراه تیم جراحی خود در عمل جراحی موفق 90 دقیقه ای، تومور را بدون آسیب زدن به کلیه بیمار از بدن او خارج نمود. با استفاده و کمک گرفتن از پرینتر سه بعدی، مدت زمان عمل جراحی کاهش یافت و متعاقباً مقدار خون از دست رفته بیمار نیز کاهش یافت.

دکتر Qi Lin اظهار می نماید که ” استفاده از تکنولوژی پرینتر سه بعدی، کمک شایانی به عمل جراحی می نماید و با این تکنولوژی هر چیزی که در ذهن می باشد را می توان عملی نمود. با استفاده از دستگاه پرینتر سه بعدی، می توان عمل جراحی را شبیه سازی نموده، نقاط حساس را شناسایی و علامت گذاری نمود و همچنین می توان مسیر جراحی درست را نیز مشخص نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر