ارسال فایل
کسب درآمد ده هزار دلاری دانش آموز دبیرستانی آمریکایی با استفاده از پرینتر سه بعدی و پرینت قطعات یدکی
نوامبر 1, 2015
ساخت آتل شکسته بندی با پرینتر سه بعدی
نوامبر 2, 2015

استفاده از پرینتر سه بعدی جهت ساخت دستگاه فریزر ایستگاه فضایی بین المللی

در حال حاضر کاربرد پرینترهای سه بعدی در حال افزایش می باشد و در حال پیش روی به سوی کاربردهای غیر سنتی و جدید مانند ایستگاه های فضایی می باشد. دستگاه فریزر ایستگاه فضایی نیز یکی از نادرترین کاربردهای پرینتر سه بعدی می باشد چراکه می بایست در محیط بی وزنی مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت سالید کانسپت که یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی استارتزیز می باشد از دستگاه پرینتر سه بعدی خود که با تکنولوژی FDM کار می کند استفاده نمود تا یکی از قطعات فریزری که قرار است به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال گردد را تولید نماید.

این دستگاه که به دستگاه فریز Polar معروف است توسط مهندسین دانشگاه آلاباما در بیرمنگام طراحی شده است و قرار است در دمای 80- درجه سانتیگراد کار نماید. اگرچه این دستگاه قرار است در حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد ولی تصمیم دارد تا از آن به مدت طولانی مدت بهره برداری نماید. در حال حاضر سه عدد فیزر پولار در ایستگاه فضایی موجود است و بر اساس برنامه زمان بندی شده می بایست تعداد آنها به 17 عدد برسد.


مرکز مهندسی و علوم بیوفیزیک دانشگاه (UAB) با همکاری ناسا، طرح های موجود ناسا در مورد فریزرهای فعلی مورد بررسی قرار داد و اقدام به طراحی داخلی دوباره این دستگاه جهت بهینه سازی فضای داخلی این دستگاه نمود. پیش از این قطعات داخلی این فریزرها به روش سنتی شامل ماشین کاری و یا ترموفرمینگ ساخته و تولید می شد که باعث ایجاد مشکلات بسیاری در حین تولید می شد.

پیش از این، مرکز UAB از پرینتر سه بعدی برای تولید سایر قطعات مورد نیاز خود استفاده نموده است و در حال حاظر این تکنولوژی در مورد فریزرهای فضایی مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس اعلام نظر یکی از مهندسین این موسسه، آنها می خواستند از روش قدیمی ترموفورمینگ جهت تولید این محصول که به صورت چندین تکه می بود استفاده نمایند. اما بعد از مطالعات بسیار، مشخص گردید که پرینتر بزرگتری با ابعاد ساخت بیشتر نیز موجود می باشد که توانایی پرینت کل بدنه دستگاه را بصورت یک تکه دارا می باشد. این باعث شد تا این تصمیم گرفته شود. بنابراین تصمیم گرفته شد دستگاه دوباره و بصورت یکپارچه و یک تکه طراحی گردد و نتیجه کار بسیار عالی بود.


بعد از تصمیمات نهایی، دستگاه فریزر با اندازه داخلی 36اینچ در 24 اینچ در 36 اینچ ساخته شد. برای اطمینان از استقامت مواد پرینت شده در مقابل سرمای بسیار شدید، مواد جدیدی به فیلامتهای قدیمی اضافه گردید و ماده جدیدی ساخته شد.

استفاه از پلاستیک هایی با ضریب عملکرد بالا بخصوص در شرایط دمایی بسیار پائین بسیار مهم می باشد و در سازه دستگاه از مواد معمولی استفاه گردید. ولی با این حال کلیه تست های کششی و خمشی بر روی دستگاه انجام گرفت و مطمئن گردید که هیچ ایرادی در طراحی و ساخت دستگاه وجود ندارد و می تواند شرایط سخت را تحمل نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر