ارسال فایل
تست رانندگی خودرو هوشمند ساخته شده با پرینتر سه بعدی
اکتبر 31, 2015
کسب درآمد ده هزار دلاری دانش آموز دبیرستانی آمریکایی با استفاده از پرینتر سه بعدی و پرینت قطعات یدکی
نوامبر 1, 2015

استفاده محققین سوئدی از پرینترهای سه بعدی جهت پرینت بردهایی با سلول زنده

اگرچه هر روزه شاهد افزایش کاربردهای جدید پرینترهای سه بعدی هستیم اما محققان بسیار زیادی روی پرینترهای سایز بزرگ و همچنین پرینترهای سایز کوچک تمرکز نموده اند و بزودی شاهد ظهور پرینترهای سه بعدی خواهیم بود که بسیار متفاوت تر از پرینترهای سه بعدی رو میزی خواهند بود که به وفور به چشم می خورند.

در حالیکه که بسیاری از این پیشرفتها در مورد بیو پرینترهای سه بعدی و پرینترهای بزرگ مربوط به خانه سازی به روش نمونه سازی سریع می باشد ولی یافته های این محققان تاثیر بسیار بزرگی بر کل صنعت پرینتر سه بعدی داشته است و باعث گردیده است تا تکنولوزی پرینتر سه بعدی با سرعت در حال پیشرفت باشد.

اخیراً، تعدادی از محققین دانشگاه Chalmers University of Technology که در کشور سوئد قرار دارد توانستند برای اولین بار با استفاده از بیو پرینتر سه بعدی و سلولهای زنده، اشیای سه بعدی پرینت و خشک نمایند. همچنین محققان امکان اضافه نمودن مواد کربن نانوتیوبها را نیز داشتند تا بتوانند مواد رسانای الکتریسیته تولید نمایند.

تا به امروز، استفاده از سلولهای زنده در دستگاه های پرینت سه بعدی به علت عدم امکان ذوب مواد در حین پرینت (پروسه متداول اکثر پرینترهای سه بعدی) بسیار سخت و مشکل بود. محققان برای حل این مشکل، قبل از توزیع نمودن سلولها روی صفحه پرینتر سه بعدی، سلولهای نانوفیبریل را با مواد هیدروژل که حامی 99 درصد آب می باشند مخلوط نمودند.

یکی از پروفسورهای رشته بیوپلیمرصنعتی دانشگاه Chalmers به نام پاول گاتنهولم بیان می کند که ترکیب کردن سلولهای زنده و پرینترهای سه بعدی باعث بوجود آمدن ویژگیها و امتیازات ویژه ای می شود. علاوه بر مشکلات مربوط به تزریق نمودن مواد جدید که به صورت مایع می باشد، مشکل بزرگتر نگه داشتن لایه های ایجاد شده در کنار یکدیگر می باشد تا شکل پرینت شده حفظ گردد.

برای حل این مشکل، ژل سلول زنده با مواد کربن نانوتیوب مخلوط گردید چرا که این مواد قابلیت انتقال الکتریسیته و ایجاد جوهر رسانای الکتریسیته را دارند. محققان با استفاده از ژل هدایت کننده الکتریسیته و یک ژل نارسانای الکتریسیته در حین پروسه خشک کردن توانستند برد سه بعدی مینایتوری ایجا نمایند که شرایط حفظ شکل مدل پرینت سه بعدی شده را فراهم می نمود.

پروسه خشک کردن بسیار حیاتی و مهم می باشد. پرفسور گاتنهولم بیان می نماید که آنها پروسه ای را ابداع نمودند که در این پروسه قطعه پرینت شده سریعاً منجمد شده و سپس آب موجود در آن به روشهای مختلف از آن خارج می گردد و بدین ترتیب شکل قطعه پریننت شده حفظ می گردد. همچنین این امکان وجود دارد که اجازه فرو ریزش نمودن قطعه پرینت سه بعدی شده داه شود تا بتوان یک فیلم خاص تولید نمود.

هر چند که هنوز بسیار زود است تا تمام توانایی ها و استفاده های این یافته ها را مشاهده نمود ولی نتایج بدست آمده باعث خواهد شد انقلابی در صنایع مختلف از قبیل سنسورها و تجهیزات پوشیدنی رخ دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر