برای تازه‌کارهای حوزه‌ی پرینت سه بعدی: کمپانی Shapeways برای شما پیشنهادهایی در مورد مدل‌سازی با CAD و پرینت سه بعدی دارد

bevel_gear_assembly_3dprint

پرینتر سه بعدی

 

برای کسانی‌که تازه کار با پرینت سه بعدی را شروع کرده‌اند، غالبا آغاز کار با هدف نهایی، که می‌تواند دستگاه یا ماشینی پیچیده و با جزئیات فراوان باشد و می‌خواهید آن را پرینت سه بعدی کنید همخوانی دارد و این امری مرسوم است.

چه مشغول دانلود یک فایل از Thingiverse ، و پرینت آن باشید، یا در حال سفارشی‌سازی فایل‌های با منبع باز براساس سلیقه‌تان و چه مشغول خلق چیزی باشید که جدید و هیجان‌انگیز است، همه‌ و همه با نرم‌افزاری شروع می‌شود که در نهایت حرف شما را روی پرینتر سه بعدی پیاده می‌کند. بعد از آنکه اندکی تجربه کسب کردید، طراحی دیجیتال به مکانی مفرح برایتان مبدل می‌شود و شما احساس قدرت می‌کنید!
اخیراً، کمپانی Shapeways ، وبلاگی را راه‌اندازی می‌کند که هدف از آن پاسخ‌گویی به پرسش‌های بی‌شماری‌ست که از سمت تازه‌کارهایی که به‌تازگی طراحی و پرینت سه بعدی را آغاز کرده‌اند مطرح می‌گردد. آنها مایلند بدانند که چه نوع نرم افزاری را باید استفاده کنند و در خصوص آن بیشتر یادبگیرند. و همانطور که متخصصان همیشه می‌گویند، پاسخ زمانی مشخص می‌گردد که شما تصویری روشن از آنچه می‌خواهید بسازید داشته باشید، پس از آن انتخاب نرم‌افزاری که به بهترین شکل کار کند، به‌ویژه برای مدل‌های خاص، مرحله‌ی بعدی کار خواهد بود. قطعا به یک نرم‌افزار محدود نمی‌شوید، اما اگر در مورد یادگیری پرینت سه بعدی جدی و مصمم باشید، مشخصاً می‌خواهید هم CAD و هم مدل‌سازی سه‌بُعدی را یادبگیرید.
«از نرم افزار CAD زمانی استفاده می‌شود که هدف ایجاد ابزار و اشیای صنعتی باشد. به‌طور جایگزین، بسته‌های نرم‌افزاری مدل‌سازی‌های سه‌ بعدی به‌طور رایج برای ساخت المان‌های آلی مورد استفاده برای جلوه‌های ویژه‌ی فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.» این را اندرو سایمون توماس از گروه کمپانی Shapeways ، می‌گوید. «بسته به هدف طراحی‌تان، ممکن است از هر دو نوع نرم‌افزار در مراحل مختلف فرایند طراحی استفاده کنید تا طرح نهایی سه‌بُعدی قابل پرینت سه بعدی را تولید نمایید.»
شاید با طراحان گرافیکی، مهندسان و شاید کسانی‌که در دنیای جغرافیایی زندگی می‌کنند آشنا باشید، یعنی کسانی که در کار با CAD بسیار ماهر هستند و علاقه‌ی کمی هم به پرینت سه بعدی دارند (البته فعلاً!). این برنامه‌ها به شدت چندکاربردی هستند و با آنکه ورودی و خروجی‌های آنها احتمالا برای برخی از برنامه‌های کاربردی پیچیده باشند، یعنی بعد از آنکه بررسی‌های عمیق را شروع کنید متوجه این موضوع می‌شوید، اما باید قادر باشید تا از موارد خیلی ساده‌تر شروع کنید، یک شکل دو بعدی ایجاد کنید و سپس آن را به سه بعدی تبدیل کنید.

 

solidworks-3dprint-web-image

نرم‌افزار SolidWorks برنامه‌ای محبوب برای کاربران CAD است.

توماس می‌گوید: «نرم افزارهای طراحی از نسل دور و دراز طراحان محصول، معماران و مهندسانی هستند که برنامه‌های دو بعدی را می‌کشند، یا اندازه‌گیری‌ها کامل می‌کنند، و آن را در اختیار تکنسین‌ها یا صنعتگرانی قرار می‌دهند که طراحی‌ها را تفسیر می‌کنند و شیئ مورد نظر را می‌سازند. می‌توان این کار را به‌طور دستی یا با یک فرایند مثل ماشینکاری انجام داد. امروزه، ما ابزارهایی نظیر پرینترهای سه بعدی داریم که می‌توان طرح را با نرم‌افزارهای دیگر تفسیر کرد (CAM یا تولید به‌کمک رایانه) تا مسیر ابزاری یا قطعه‌کردن را برای پرینتر سه بعدی مشخص نمود.»
با تبدیل طرح‌شما به یک شیئی سه‌ بعدی، ممکن است یک پوسته یا سطحی ساده باشد و یا چیزی باشد که بخواهید بر پیچیدگی آن بیافزایید.
توماس توضیح می‌دهد: «از آنجا که نرم‌افزار CAD در نقشه‌کشی دو بعدی ریشه دارد، عمدتاً برای اشیای سه‌ بعدی اندازه‌گیری شده‌ی کاربردی استفاده می‌گردد. هر شیئ کاربردی در اطراف شما (تلفن یا رایانه‌تان که مشغول خواندن این مقاله در آن هستید) در نرم‌افزار CAD طراحی شده است.»
در زیر به برخی از نمونه‌های CAD که گروه Shapeways ، به شما توصیه می‌کند تا برای یادگیری بیشتر درباره‌ی طراحی دیجیتال و پرینت سه بعدی بررسی جامع‌تری از آنها داشته باشید اشاره می‌کنیم:
SOLIDWORKS
Fusion 360
Tinkercad
Onshape ،

bevel_gear_assembly_3dprint

گروه Shapeways ، به شما توصیه می‌کند که Onshape ، را پیگیری کنید.

اما در خصوص مدل‌سازی سه‌ بعدی چطور؟ با آنکه CAD روشی عالی برای ایجاد اشیای تولیدی با پرینت سه بعدی است کاربردپذیری نیز دارند، ممکن است در حال حاضر به دنبال کنترل و جنبه‌ی هنری‌تر قضیه باشید. همانطور که Shapeways اشاره کرد، بررسی محیطی که به‌طور ویژه از سوی افرادی که در حوزه‌های فیلم و انیمیشن هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد حائز اهمیت است: مدل‌سازی سه‌ بعدی.

این برنامه‌های نرم‌افزاری بر هندسه‌ی آنچه شما خلق می‌کنید تمرکز دارند، با استفاده از سیستم NURBS یا با استفاده از چندضلعی‌هایی که مدل شما را در نهایت برای پرینت سه بعدی شکل می‌دهند.
توماس می گوید: «مزیت مدل‌سازی نسبت به CAD این است که نرم‌افزار مدل‌سازی ورودی مستقیم به کاربران برای هر تلاقی یا سطح به طور مجزا یا گروهی می‌دهد. این امر امکان دستکاری شیئ را به طرق مختلف فرآهم می ‌اورد، غالبا به صورتی که طبیعی‌تر به نظر برسد.»
اگر می‌خواهید چیزی درست کنید که بیشتر جنبه هنری دارد، متوجه خواهید شد که مدل‌سازی سه‌ بعدی ابزارهایی دارد که برای ایجاد انواع شکل‌ها به آنها نیاز دارید، در هر سطح از پیچیدگی که مد نظر شما باشد.
توماس توضیح می‌دهد: «با استفاده از ابزارهایی که از تکنیک‌های هنری سنتی تقلید می‌کنند، هنرمندان می‌توانند به بیشترین کارایی از هندسه‌ی یک شیئ دیجیتال دست یابند.»
کمپانی Shapeways ، به شما توصیه می‌کند تا برخی از نرم‌افزارهای مدل‌سازی سه‌بُعدی زیر را امتحان کنید:
SketchUp
Maya
Blender
ZBrush

sketchup-3dprint-1

بسیاری از کاربران برای انجام مدل‌سازی سه‌بُعدی به نرم‌افزار SketchUp ، اتکا می‌کنند. کاربرپسند و رایگان است.

در ابتدای راه، حین کسب تجربه از طراحی دیجیتال، خواهید دید که بسته‌های نرم‌افزاری رایگان و کاربرپسند بسیاری برای امتحان وجود دارد. چه قصد امتحان کردن یک نرم‌افزار و یادگیری همان را داشته باشید و چه بخواهید در چندین نرم‌افزار متخصص شوید (چون شاید مشغول کار روی چندین پروژه‌ی مختلف سه‌ بعدی هستید)، با شروع خلق چیزهایی که می خواهید و سپس به ثمر نشاندن طرح در پرینترهای سه بعدی، خواهید دید که دنیای تقریبا بی‌انتهایی رو به شما گشوده می‌شود. در انجمن سایت ۳DPB.com ، درباره‌ی Shapeways ، بحث کنید.

blender-3dprint

نرم‌افزار Blender رایگان و منبع باز است که چند مورد از ابزارهای Shapeways ، را اجرا می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

'