ارسال فایل
TeeBot , پرینتر سه بعدی که در یک چمدان کوچک، جا می شود
اکتبر 27, 2015
ساخت اولین ماشین شستشوی کفش توسط مخترع چینی با استفاده از پرینتر سه بعدی
اکتبر 28, 2015

حرکت اولین خودروی پرینت سه بعدی شده در خیابانهای چین

هنگامی که در مورد کاربردهای پرینترهای سه بعدی و محصولات تولید شده با آنها صحبت به میان می آید کمتر کسی در مورد خودروی پرینت شده صحبت می نماید و می توان گفت که این محصول جای خوبی در لیست محصولات پرینت شده با پرینتر سه بعدی ندارد. اما یک فرد چینی اقدام به ساخت یک خودرو با استفاده از پرینتر سه بعدی نموده است. در اینجا صحبت از یک خودروی کوچک پرینت شده نمی باشد بلکه صحبت از یک خودرو قابل راندن و در اندازه واقعی می باشد.

http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-4.jpg

این خودرو که نام سانیا بر روی آن نهاده شده است قابلیت جابجا نمودن دو نفر را دارد و رنگ ارتعاشی آن نیز باعث می شود تا در جاده خیلی جلب توجه نماید. البته قابل ذکر می باشد که این خودرو اولین خودروی ساخته شده با پرینتر سه بعدی نمی باشد و قبلاً نمونه های دیگری نیز به معرض نمایش در آمده اند و همچنین امروزه کارخانجات بزرگ خودروسازی از پرینترهای سه بعدی با انواع تکنولوژیها برای طراحی و ساخت خودرو استفاده می کنند و استفاده از این دستگاه های نمونه سازی سریع باعث شده است تا آنها بتوانند خیلی سریعتر و همچنین ارزانتر نمونه های آزمایشی خود را تهیه نمایند. استفاده از پرینترهای سه بعدی بزرگتر جهت ساخت قطعات خیلی بزرگتر قابل مقایسه با روشهای سنتی و قدیمی نمی باشد و کمتر کسی تمایلی به استفاده از پرینترهای سه بعدی بزرگ دارد و نمونه هایی مثل این خودرو را به سختی در آینده می توان مشاهده نمود.

5http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-1.jpg

مشکل دیگر مربوط به عدم استقامت مواد بکار رفته در ساخت فیلامنتهای مورداستفاده در دستگاه های پرینترهای سه بعدی می باشد. به عبارت دیگر این مواد قابلیت تحمل وزن و گرمای موتور خودرو و تجهیزات جانبی را ندارند. به همین خاطر در این خودرو از موتور الکتریکی کوچک استفاده شده است که در داخل یک محفظه کامپوزیتی قرار داده شده است و وزنی در حدود 500 کیلوگرم دارد و توانایی حرکت با سرعت 40 کیلومتر در ساعات را دارد. در اینجا فرض شده است که این خودرو به اندازه کافی ایمن می باشد و می توان از آن در جاده استفاده نمود.

http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-5.jpg

قسمت جالب آن است که هزینه ساخت این خودروی پرینت شده بسیار کمتر از ساخت یک خودروی سدان می باشد. بدنه یک خودروی سدان مشابه این خودرو در حدود 25 میلیون تومان هزینه ساخت دارد در حالیکه هزینه ساخت با استفاده از پرینتر سه بعدی در حدود دو نیم میلیون تومان می باشد. در نتیجه می توان گفت که استفادهاز پرینتر سه بعدی جهت ساخت بدنه خودرو باعث کاهش بسیار زیادی در هزینه ساخت می شود.

http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-2.jpg

اگرچه این خودرو اولین خودرو پرینت سه بعدی شده نمی باشد ولی سرعت بالای این خودروی چینی باعث شکسته شدن رکورد در میان خودروهای پرینت شده شد. حدود یک ماه کامل زمان صرف شده است تا قسمتهای مختلف این خودرو طراحی , پرینت و نصب شده و آماده رانندگی گردد و تقریبا به رکورد قبلی در این زمینه نزدیک می باشد. می توان گفت که این خودرو خیلی سریعتر از یک مدل سدان طراحی و ساخته شده است. هرچند که قبلاً گفته شد که راه زیادی مانده است تا از پرینترهای سه بعدی جهت ساخت بدنه خودرو استفاده شود ولی این گونه فعالیتها و ابداعات باعث می شود تا ایده های جدیدی در زمینه استفاده از پرینتر سه بعدی بوجود آید.

http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-6.jpg

http://www.3ders.org/images2014/first-3d-printed-car-china-7.jpg

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر