ارسال فایل
ثبت رکورد گینس بزرگ‌ترین پرینت سه بعدی جهان
اکتبر 30, 2016
فیزیکدان ها نقشه ی سه بعدی قابل چاپی را از قدیمی ترین نور جهان ساختند
نوامبر 8, 2016

ساخت منقار مصنوعی با پرینتر سه بعدی

توکانی به نام گریشا , قربانی حمله وحشیانه ی گروهی از پسربچه ها بود. شاهدان عینی می گفتند که آنها می خندیده اند و با یک تکه چوب او را می زدند. قسمت بالایی منقار توکان در طی حمله شکست و این باعث شد قادر به جستجوی غذا و همچنین دفاع در برابر مهاجمان نباشد.

داستان گریشا به طور خوشایندی یادآور این نکته است که به ازای هر ظالم در جهان، هزاران نفر دیگر وجود دارند که دلسوزی شان آنها را به کمک به حیواناتی مثل این توکان مجروح وا می دارد. گریشا چون در شهری در کاستا ریکا به همین نام پیدا شد به این نام شناخته می شود. هنگامی که داستان گریشا در شبکه های اجتماعی منتشر شد، پاسخ مردم خشم – و کمک مالی- بود. زمان زیادی نگذشت که هزاران دلار برای کمک به تهیه یک منقار توسط پرینت سه بعدی برای گریشا جمع آوری شد.

این ماجرا حدودا به یکسال قبل بازمی گردد، و حالا پس از رسیدگی به پاره ای مشکلات، گریشا منقار جدیدی دارد و می تواند دوباره آواز بخواند. این توکان پس از نجات به Rescate Animal ZooAve برده شد که یک سازمان نجات است که در توانبخشی حیوانات مجروح تخصص دارد. سپس چندین شرکت پرینت سه بعدی پیش قدم شدند. تکنیسین های Grupo SG باقیمانده منقار گریشا را اسکن کرده و اسکن را به EwaCorp و Elementos 3D که توانایی کار روی تولید مدل سه بعدی را داشتند تحویل دادند.

ساخت منقار مصنوعی با پرینتر سه بعدی

متاسفانه طراحان به مشکلی برخوردند. منقار توکان به غیر از تغذیه و آواز چندین کارکرد دارد و نقش مهمی نیز در متعادل کردن دما بازی می کند. طراحان بدون در اختیار داشتن یک منقار کامل توکان نمی توانستند کارکرد منقار مصنوعی را کاملا با منقار واقعی منطبق کنند. در اینجا یک توکان بداقبال توانست به کار بیاید. دانشمندان علوم طبیعی در اقامتگاه جنگل بارانی Playa Nicuesa جسد یک توکان که بوسیله حیوانات وحشی کشته شده بود را پیدا کردند و منقار آن را به ناجیان گریشا اهدا کردند. (مشخص نیست که آیا این توکان برای اهدای اعضا ثبت نام کرده بود یا خیر.)

نهایتا یک طرح سه بعدی موفقیت آمیز ایجاد و پرینت شد. چند ماه پیش، زمانی که جای جراحت گریشا بهبود پیدا کرد، پروتز پرینت شده با فناوری سه بعدی اتصال داده شد. اکنون گریشا یک منقار سیاه و سفید جذاب دارد که به او اجازه می دهد به طور طبیعی تغذیه کند، آواز بخواند، و غیر از اینها مانند یک توکان شاد و سالم به فعالیت بپردازد. جالب اینجاست که توکان های ماده شریک جنسی خود را بر اساس رنگ منقار انتخاب می کنند. بنابراین احتمالا گریشا زندگی جالبی پیش روی خود خواهد داشت. گروه نجات در فیسبوک اینطور گزارش دادند :

“این فرآیند آسانی نبود. پروژه بسیار بلندپروازانه بود. برای اینکه بهترین پروتز ممکن و بهترین کیفیت زندگی برای گریشا فراهم شود، شرکت هایی از کشورهای مختلف در این پروژه حضور پیدا کردند.

ساخت منقار مصنوعی با پرینتر سه بعدی

به مدت چندین ماه این موضوع تحت طراحی و مطالعه بود. در اینجا ما چیزهای زیادی درباره اهمیت منقار گریشا آموختیم. منقار توکان چندین کارکرد دارد، من جمله اینکه به وسیله آن بدن و پرهای خود را تمیز می کند، برای تغذیه از آن استفاده می کند و برای جلب توجه جنس مخالف نیز کاربرد دارد. به همین دلیل، گریشا فقط بخشی از منقارش را از دست نداد، بلکه بر زندگی روانی او نیز تاثیر گذاشت. اما این پروتز به پرنده اجازه می دهد یک زندگی طبیعی با کارکردهای معمول داشته باشد. یک موضوع مهم این بود که آواز خواندن گریشا تحت تاثیر از بین رفتن منقار قرار گرفته بود که خوشبختانه با این پروتز این مشکل رفع شد.

ساخت منقار مصنوعی با پرینتر سه بعدی

متاسفانه مسائل قانونی ما را مجبور کرد ارتباط خود با رسانه ها را قطع کنیم، اما این باعث توقف روند کار نشد و در ماه سپتامبر برای اولین بار پروتز گریشا کار گذاشته شد.”

داستان گریشا ممکن است جان حیوانات دیگر کاستاریکا را نیز نجات بدهد. پس از این حمله، رئیس جمهور لوئیس گیلرمو سولیس درخواست تصویب یک بر ضد آزار حیوانات را ارائه داد. تصویب این قانون هنوز در شورای قانونگذاری در حال انجام است، با این وجود اگر تصویب شود گام بلندی در جلوگیری از وقوع وحشی گریهایی مثل آنچه دامان گریشا را گرفت برداشته خواهد شد.

گریشا تنها توکانی نیست که از پرینت سه بعدی بهره مند شده است؛ احتمالا داستان آن توکان برزیلی که منقار خود را پس از برخورد به یک پنجره از دست داد و توسط پرینت سه بعدی منقار جدیدی به دست آورد را به یاد دارید. دامنه حیواناتی که بوسیله پرینت سه بعدی نجات داده شده اند از گربه و سگ تا بز، لاک پشت، اردک و بسیار بیش از اینها می رسد. زمان درازی از دوره ای که سرنوشت این حیوانات کشته شدن از روی ترحم برای نجات از درد و سختی بود نگذشته است، اما به مدد فناوری پرینت سه بعدی، همه این حیوانات به زندگی طبیعی و شاد خود بازگشته اند.

منبع : persia3dprinter.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر