طراحان رولز رویز آینده‌ای لوکس را برای خودروهای شخصی‌سازیِ پرینت سه بعدی شده پیش‌بینی می‌کنند.

3dprinted-rolls-royce-new

خیلی راحت می‌شود به یک پرینتر سه بعدی نگاه کرد و به این فکر فرو رفت که این فناوری چطور ما را دائماً تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، چونکه طیف وسیعی از نوآوری‌ها را می‌بینیم که تقریباً بر هر صنعتی که می‌توان فکرش را کرد تأثیر می‌گذارند- از پوشاک گرفته تا صنعت هوافضا. همچنین ممکن است خیلی راحت از جنبه‌های دیگر این دستگاه جادویی غافل شویم: یعنی قدرت مغزهای واقعاً خلاقِ انسانی که پشت این دستگاه‌ها هستند، متوجه می‌شویم شرکت‌هایی که پشت این اختراعات به ظاهر ساده هستند مسئول بسیاری از چیزهایی نظیر این مواردند که اکنون چندین دهه‌ است از فناووری و مفاهیم علمی برای خلق این آثار استفاده می‌کنند. امروزه، بسیاری از این شرکت‌ها به مشتریان اجازه می‌دهند تا با فرآیند تولید نیز تعامل بیشتری داشته باشند.

3dprint-rolls-royce

کمپانی رولز-رویز نمونه‌ای کامل از این نوع شرکت‌هاست، چون آنها روی نمونه‌های اولیه‌ی جدیدی برای خودروهای لوکس خود کار می‌کنند که ما را به آینده می‌برند. با آنکه ایده‌ی خودروهای پرینتر سه بعدی شده ممکن است از قبل وجود داشته باشد، از خودروهای ساخته‌شده برای عموم جامعه توسط خودروسازهای بومی گرفته تا خودورهای جدید برقی نظیر ۴ekolka، کمپانی رولز-رویز در حال استفاده از فناوری است که گامی فراتر بردارد و ایده‌ی آن این است که تصویری اجمالی از ما در حال رانندگی در خودروهای آینده بدهد. چه کسی می‌داند در دهه‌های پیشِ‌رو چه اتفاقاتی در خودروهای ما خواهد افتاد، البته اگر در آن زمان خودمان مشغول راندن خودروی‌مان باشیم! اما با نگاه از بیرون به این قضیه، رولز- رویز نیز به پرینتر سه بعدی به عنوان کاتالیست‌هایی نگاه می‌کنند که به رانندگان امکان شخصی‌سازی کامل وسایط نقلیه‌شان را می‌دهد. و البته- این خودروها شبیه خودروهای معمول نیستند.
ما این مفهوم را در بسیاری دیگر از اشیای کوچکتر و البته ارزان‌تر دیده‌ایم که اساس آن شیئ یکسان است، اما قطعات آن را می‌توان از یکدیگر باز کرد و آن را شخصی سازی نمود. رولز رویز از مدت‌ها قبل به عنوان کمپانی عرضه کننده‌ی خودروهای جالب توجه شناخته شده است. اکنون، فقط تصور کنید که پشت چراغ قرمز هستید و خودروی کاملاً شخصی شده‌ی خود را که در نوع خود منحصر به فرد است به طور کل جمع می‌کنید!!!!
«نگرش قاب زمان امکان ایجاد انعطاف‌پذیری بسیاری بیشتر در شکل بیرونی خودروهای آینده را فرآهم خواهد نمود،» این مطلب را گیلز تیلور، رئیس بخش طراحی رولز رویز می‌گوید. او می‌گوید:« وقتی‌که فناوری پیشرفت کند، ما در عمل می‌توانیم یک پوست سفارشی که توسط پرینتر سه بعدی تولید شده است را روی خودروهای خود بکشیم. گرچه نگاهی واقعی به آینده است، مدل ۱۰۳EX یک توصیف مطمئن از آنچه اتفاق خواهد افتاد می‌باشد. و می‌توانیم زمانی را ببینیم که یک مشتری وارد رولز رویز خود می‌شود و خواسته‌ی خود را بیان می‌کند و ما قادریم طراحی را در هر یک از خودروها به‌شیوه‌ای کاملا موثر و کارامد تغییر دهیم. این حالت دقیقاً به‌مانند بازگشت به بخش ساخت بدنه‌ی خودرو درکارخانه است که خودروسازها تقریباً یک قرن پیش از این روش استفاده می‌کردند.»
پروژه‌ی فعلی تیلور در رولز رویز ۱۰۳EX است، یکی از طراحی‌های آینده‌نگرانه‌ی این شرکت که به‌واقع به مالک نه تنها اجازه‌ی سفارشی سازی طراحی داخلی، بلکه خارجی را نیز می‌دهد.
«اصول ایده‌ی ۱۰۳EX این است که امکان ساخت خودرویی کاملاً سفارشی را با پرینتر سه بعدی فرآهم می‌آورد، مدلی از رولز رویز که شبیه هیچ کدام از مدل‌های آن نیست- هر کدام منحصر به فرد به نظر می‌رسند و این تفاوت فقط در رنگ تودوزی خود نیست.‌« این را تیلور می‌گوید.

3dprinted-rolls-royce-new

رولز رویز مدل ۱۰۳EX

خودروهای سفارشی قطعاً ایده‌ای هیجان انگیز برای مصرف‌کننده محسوب می‌شوند که از همه‌ی لذت آنچه می‌خواهند بهره‌مند می‌گردند. اما از نظر خودروسازها و کسانی‌که مقررات را وضع می‌کنند، این به آن معناست که پیچیدگی بیشتری بوجود خواهد آمد. آپشن خودروها بسیار زیاد است، و ظرفیت سفارشی سازی کامل را به صورت رویه‌ای در آینده بوجود خواهد آورد، پس نیاز به استانداردها و وضع مقررات جدید است.

 

«امکان ساخت یک خودروی کاملاً سفارشی وجود دارد، اما تغییرات قانونی در صنعت خودروسازی آن را به امری پیچیده مبدل می‌کند.» این را اودی سیناپاتی، رئیس عملیات‌های فنی بخش عملیات‌های بنتلی مولینر می‌گوید: « برای مثال، مقررات احتمالاً بت ظهور خودروهای خودمختار فقط سفت و سخت‌تر می‌شوند.»
او می‌گوید زمانی که نوبت به مقررات می‌رسد، ایمنی و استانداردهای تصادف جای بحث و تفسیر باقی نمی‌گذارند. او همه‌ی این موارد را به‌مانند اجباری برای حرکت به سمت استفاده از مواد کامپوزیتی بهتر و نیز قطعاتی که ماژول‌تر هستند می‌بیند.
«… ساختن یک خودرو بیشتر شبیه کار کردن با اسباب‌بازی‌های لگو می‌شود،» این را سیناپاتی توضیح می‌دهد: «قطعاً هر هفته از سوی مشتریان با ما تماس گرفته می‌شود و تقاضای ساخت خودروی جدیدتر را مطرح می‌کنند. حال سوال اینجاست که تا چه حد می‌توانیم به درخواست‌های آیندگان پاسخ دهیم.»

3dprint-rolls-royce5454new

شکی نیست که امروزه به عنوان خریداران، اینقدر با گزینه‌های مختلف رو به رو هستیم که گیج‌کننده شده‌اند. ما دنبال چیزهایی هستیم که دقیقاً با خواسته‌های ما تطابق داشته باشند و اتفاقا آنها را خیلی سریع هم می‌خواهیم. با آنکه شاید یک فروشنده با این اوضاع سردرد بگیرد، اما عموماً یک فروشنده‌ی دیگر همیشه حاضر است تا جای قبلی را در برآوردن نیازهای مصرف‌کننده بگیرد. این امر با ظهور پرینتر سه بعدی باعث شدیدتر شدن رقابت در بازار می‌گردد و مصرف‌کنندگان نیز از راحتی و آسایش بیشتری برخوردار خواهند شد.
تیلور به این نکته اشاره می‌کند که براساس نشانه‌های امروزی، این سطح جامع سفارشی‌سازی به عُرف و معیار در آینده مبدل خواهد شد، منافع پرینت سه بعدی احتملاً چیزی است که این امر را میسر می‌کند. و خیلی راحت می‌توان دید که با تلاش و کوشش طراحان با استعداد خودروها، هر چیزی در حیطه‌ی سفارشی‌سازی، تولید سریع، توانایی در ساخت قطعات جدید و توانایی بیشتر پرداخت هزینه‌ها در سراسر دنیا قرار خواهد گرفت.

3dprint-rolls-royce564new

بخش تدارکات ساخته شده در رولز رویز ۱۰۳EX را بررسی کنید.

با آنکه همه‌ی این نوآوری‌های جدید به آینده پرینتر سه بعدی اشاره می‌کنند، به‌طور کنایه‌ای، آنها به ما اجازه می‌دهند تا از ایده‌های قدیمی داشتنِ خودرویی دست‌ساز با ظاهری زیبا بهره‌مند شویم. سیناپاتی به این نکته اشاره می‌کند که با توجه به این سطح از دخالت مشتریان در حوزه‌ی سفارشی‌سازی امروز، زیبایی غالباً به سلیقه‌ی ناظر بستگی دارد. در حال حاضر، براساس سفارشی‌سازی‌های مجاز، سیناپاتی اذعان دارد که آنها سلیقه‌ی مشتریان را زیر سوال نمی‌برند، بلکه آنها مشغول کار روی ایجاد امکان برای سفارشی‌سازی‌های جامع‌تر و چگونگی انجام آن هستند. آنها مجبورند که مسیر بعدی به آینده را پیدا کنند. در انجمن سایت ۳DPB.com درباره‌ی رولز رویز بحث کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

'