ارسال فایل
استفاده کمپانی سوئیسی UrbanAlps از پرینتر سه بعدی جهت تولید قفل و کلیدهای امنیتی
نوامبر 5, 2015
کمک پرینتر سه بعدی به زن 85 ساله در جراحی موفقیت آمیز تعویض زانو
نوامبر 6, 2015

طراحی ویلچر قابل کنترل توسط حرکت چشم بکمک پرینتر سه بعدی

هر روزه شاهد کاربرد وسیع و تاثیر بسیار زیاد و تکنولوژی پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی هستیم که این به دلیل قابلیت تولید منحصر به فرد قطعات پروتزی و همپنین قطعات جراحی می باشد و واضح است که دنیا به سمتی حرکت می کند که قطعات بیو پروتز پرینت شده و همچنین سایر دستگاه ها و قطعات کمکی که بوسیله پرینتر سه بعدی پرینت شده اند بصورت نرمال در می آیند.

در میان اکثر استفاده کنندگان پرینترهای سه بعدی، دو نوجوان 14 ساله و 15 ساله آلمانی دستگاهی ساختند که به افراد کم توان و یا ناتوان در حرکت دادن ویلچر آنها به کمک حرکت دادن چشم کمک می نماید. این دستگاه که با کمک گرفتن از پرینتر سه بعدی ساخته شده است بسیار شبیه به دستگاه بسیار گران قیمت پرفسور استفان هاوکینگ می باشد.

 


 

جهت ساخت نمونه اولیه این دستگاه، تیم طراح یک عدد وب کم و لامپهای اس ام دی (نوعی لامپ مشابه ال ای دی) را بر روی یک عینک محافظ (کارگاهی) نصب کردند. همچنین فیلتر داخل وب کم بطوری تغییر داده شد که فقط نورهای IR را از خود عبور دهد و آن را از سایر نورهای موجود در طبیعت مستقل نماید. بدین ترتیب ماژولی برای دنبال کردن حرکت چشم ایجاد گردید.

ماژول تعقیب کننده حرکت چشم با استفاده از قطعات پرینت شذه دیگر, تشکیل یک سیستم را دادند که با یک مادر برد Odroid U3 در ارتباط بودند. (مادربرد Raspberry Pi2B برای این کارکرد بسیار ضعیف می باشد).

این مادربرد قابلیت پردازش تصاویر ضبط شده توسط ماژول تعقیب کننده حرکت چشم را دارا می باشد و می تواند محل مردمک چشم را تشخیص داده و تعیین می کند که چه موقع ویلچر به جلو، عقب و یا چپ و راست حرکت نماید. کدهای مربوط به این پروژه توسط نرم افزار Python و برای مادربرد Odroid U3 نوشته شده است.

 


 

برای جلوگیری از حرکتهای ناگهانی دستگاه (مثلاً در هنگام تماس چشم در چشم استفاده کننده با فرد دیگری) از یک سوئیچ تائید کننده حرکت استفاده نمود و این سوئیچ کنترل کننده به یکی از تاندوم های قابل حرکت شخص استفاده دهنده وصل می شود تا بتواند آن را به راحتی کنترل نماید. توانایی افراد در حال استفاده از این دستگاهها متفاوت بوده و نمی توان یک سیستم برای همه افراد طراحی نمود. در این قسمت نیز باید از پرینتر سه بعدی استفاده نمود تا بتوان آن را بر روی بدن فرد استفاده کننده نصب نمود. بدون وجود پرینتر سه بعدی امکان طراحی و ساخت سیستمی جهت نصب سنسور تائید کننده حرکت هزینه بر و زمانبر خواهد بود.

 


 

در حال حاضر، این اختراع این دو دانش آموز به مرحله نهایی مسابقه اختراعات Forscht 2015 راه یافته است و آنها امیدوار هستند که بتوانند جایزه را برنده شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر