ارسال فایل
توليد دوربين توپي با زاويه ديد 360 درجه بوسيله پرينتر سه بعدی توسط محققين MIT جهت کمک به پليس
اکتبر 22, 2015
ترکیب نمودن پرینتر سه بعدی و قهوه جهت چاپ عکس روی کف بالای فنجان قهوه توسط شرکت Ripple Maker
اکتبر 24, 2015

عرضه فيلامنت لاستيکي بسيار نرم تحت نام TPU93 براي پرينترهاي سه بعدي توسط شرکت آلماني RepRap

هر روزه شاهد معرفي مواد اوليه پرينترهاي سه بعدي که معمولاً به فيلامنت معروف مي باشند هستيم و انواع متفاوتي از فيلامنت هر روزه به بازار عرضه مي شود. به عنوان مثال مي توان به فيلامنتهاي بازيافت شده، فيلامنتهاي مناسب براي شرايط سخت و فيلامنتهاي لاستيکي اشاره نمود.

تمامي فيلامنتهاي مورد استفاده در پرينترهاي سه بعدي از نوع فيلامنتهاي ترموپلاستيک مي باشند و اکثر کارخانجات توليد کننده فيلامنت در تلاش هستند تا فيلامنتهاي لاستيکي و يا داراي قابليت ارتجاعي توليد نمايند. يا به عبارت ديگر آنها تلاش هستند تا فيلامنتهاي شبيه با لاستيک که داراي قابليت ارتجاعي بالا هستند توليد نمايند. اين نوع فيلامنتهاي لاستيکي به کاربران امکان توليد قطعات لاستيکي همانند واشر، کاسه نمد و غيره خواهند داد.

در طول چند روز گذشته شرکت آلماني RepRap که در شهري نزديک به مونيخ قرار دارد نوع جديد از فيلامنت تحت عنوان TPU 93 را براي پرينترهاي سه بعدي معرفي نمودند تا نشان بدهند که تلاششان به نتيجه رسيده است و توانسته اند فيلامنت لاستيکي توليد نمايند.


اين ماده جديد که از پولي يورتان ترموپلاستيک که در روکش سيم ها و گاهي به عنوان روکش برخي از قطعات خودرو استفاده مي شود ساخته شده است. اين ماده بسيار نرم به نظر مي رسد ولي داراي سختي خوبي نيز مي باشد و متعاقباً در مقابل اشعه يو وي و ازون بسيار مقاوم بوده و ضد آب مي باشد.

در آزمايشهاي مربوط به تعيين سختي و کشساني، اين ماده به خاصيت کشساني 500درصد قبل از گسيختگي دست پيدا کرد. بايد ذکر شود که اين ماده جديد تنها يکي از فيلامنتهاي لاستيکي موجود در بازار مي باشد ولي داراي قابليت استقامت در برابر روغن و گريس مي باشد و مي توان گفت که بسيار بهتر از فيلامنتهاي لاستيکي پايه PLA مي باشد. درخشندگي اين مواد باعث مي شود که بتوان از آنها در ساخت وسايل پزشکي نيز استفاده نمود.

اين فيلامنت بصورتي ساخته شده است که بتواند در اکثر دستگاه هاي پرينتر سه بعدي مورد استفاده قرار گيرد و همچنين داراي قابليت تزريق بسيار بالايي مي باشد و رفتاري همانند فيلامنتهاي معمولي از خود نشان مي دهد. اين فيلامنت داراي دماي پرينت 190 درجه سانتيگراد تا 215 درجه سانتيگراد مي باشد و در هنگام پرينت نيازمند گرم کن صفحه ساخت نمي باشد.


ساخت فيلامت لاستيکي همانند اين فيلامنت براي استفاده در پرينترهاي معمولي يکي از سخت ترين کارهاي توليد فيلامنت مي باشد چرا که بايد به گونه توليد گردد که بتواند توسط تمامي پرينترها مورد استفاده قرار گيرد. در برخي موارد مشاهده شده است که فيلامنتهاي لاستيکي در حين کار باعث گرفتگي نازل و يا عدم تزريق شده اند و اين مشکلات باعث شده است که به اين مواد عبارت “بي مصرف” تعلق گيرد.

اين فيلامنت براي علاقه مندان به تست آن از طريق وب سايت German RepRap online shop به نشانی اینترنتی https://shop.germanreprap.com/en/tpu-93-filament-1kg-1-75-mm عرضه شده است. لازم به ذکر مي باشد که قطر اين فيلامنت 1.75 ميليمتر مي باشد و تنها در دستگاه هاي پرينتر سه بعدي که از فيلامنتهايي با قطر 1.75 استفاده مي کنند مي توان از آن استفاده نمود.

موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر