ارسال فایل
سگی به نام زیگی (Ziggy) با کمک فناوری پرینت سه بعدی در استرالیا تحت عمل جراحی قرار می گیرد.
اکتبر 25, 2015
آغاز به کار یک شرکت ایرلندی جهت تولید علایم تجاری با پرینتر سه بعدی
اکتبر 26, 2015

فضاپیمای دراگن به همراه قطعاتی که با پرینتر سه بعدی در ایستگاه فضایی بین المللی ساخته شده اند به زمین بازگشت

در حدود ساعت 7:44 بعد از ظهر روز 10 فوریه، فضاپیمای باری دراگن شرکت اسپیس اکس در اقیانوس آرام، در حدود 259 مایلی جنوب غربی لانگ بیچ کالیفورنیا، با باری به وزن حدودی 3700 پوند که شامل محموله های ناسا، اطلاعات علمی و نمونه های ساخته شده با پرینتر سه بعدی از ایستگاه فضایی بین المللی بود، فرود آمد.

فضاپیمای دراگن از طریق کشتی به لانگ بیچ منتقل خواهد شد، و در آنجا محموله های حساس از فضاپیما خارج و به ناسا بازگردانده میشوند. سپس دراگن با استفاده از کامیون و به منظور پردازش شدن به پژوهشگاه اسپیس اکس واقع در مک گرگور تگزاس بازگردانده میشود. کپسول فضایی دراگن تنها وسیله ی نقلیه ای ست که قابلیت بازگرداندن مقدار قابل توجهی بار مفید از ایستگاه فضایی بین المللی را دارا میباشد.

در میان محموله های بازگشتی، اولین قطعاتی که با استفاده از پرینتر سه بعدی محصول شرکت مید این اسپیس (Made In Space ) ساخته شده اند نیز به چشم میخورد. این قطعات با استفاده از مواد اولیه ی پلاستیکی در ایستگاه فضایی ساخته شده اند. جالب است بدانیم که این نمونه ها شامل آچار کوچک نیز میشود که از روی طرحی که از زمین به پرینتر  ارسال شده بود ساخته شده است.

پرینت سه بعدی در فضا

کاستلو میگوید “آزمایشهای تجربی مانند پرینت سه بعدی در فضا، قابلیت های مهمی را به نمایش میگذارند که به ناسا و انسان ها اجازه میدهند که این سفر را تا مریخ ادامه دهند. تحقیقات دیگر از قبیل آنهایی که بر رشد بلور پروتئین تمرکز دارند، از گرانش ناچیز (میکروگراویتی) منحصر به فرد محیط بهره جسته و برای بررسی بیماری های مشکل ساز روی زمین، راههای جدیدی پیش رویمان قرار میدهند.”

علاوه بر نمونه های پرینت سه بعدی، کپسول فضایی دراگن نمونه های سخت افزاری و داده ای برگرفته از مطالعات مربوط به بیولوژی و بیوتکنولوژی انجام گرفته در ایستگاه فضایی را نیز بازگردانده است.

ناسا اکنون نمونه ها را آزمایش کرده و کاربرد آینده ی فناوری پرینت سه بعدی در ایستگاه فضایی را ارزیابی خواهد کرد. آنها نمونه های گیاهی بازگردانده شده را نیز به منظور سنجش مکانیزمهای مولکولی و ژنتیکی حاکم بر رشد گیاه در شرایط گرانش ناچیز، تحلیل خواهند کرد. با وجود این دانشها، دانشمندان قادر خواهند بود تحقیقات مربوط به کشاورزی و بیوانرژی در زمین را بهبود ببخشند، و این امر باعث به وجود آمدن محصولات زراعی ای میشود که به صورت اثربخش تری از منابع استفاده میکنند.

پرینت سه بعدی در فضا

یکی دیگر از آزمایشهای انجام شده در ایستگاه فضایی، تولید بلورهای کیفیت بالای پروتئین فیبروز کیستیک و دیگر پروتئین های مرتبط را مورد بررسی قرار داده است. از آنجا که بلورسازی بسیاری از پروتئینهایی که مصرف پزشکی دارند روی زمین کار دشواری ست، محققان به منظور کمک به تعیین شکل و ساختار آنها و با امید بهبود بخشیدن درمانهای دارویی برای فیبروز کیستیک (نوعی اختلال ژنتیکی که منجر به بروز آسیبهای جدی در ششها و دستگاه گوارش میشود) اقدام به پرورش آنها در فضا کرده اند.

کپسول فضایی دراگن در روز 10 ژانویه، با محموله ای به وزن 5000 پوند (برابر با 2267 کیلوگرم) که شامل غذا، قطعات یدکی و سخت افزارهای علمی بود، از قرارگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) به سوی فضا پرتاب شده و دو روز بعد در تاریخ 12 ژانویه وارد ایستگاه فضایی شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر