ارسال فایل
ساخت منقار مصنوعی با پرینتر سه بعدی
اکتبر 31, 2016
کارخانه Cyclone از صنایع دفاع اسرائیل پرینتر سه بعدی جدید Roboze One+400 را دریافت می کند
نوامبر 9, 2016

فیزیکدان ها نقشه ی سه بعدی قابل چاپی را از قدیمی ترین نور جهان ساختند

یکی از موانع مهم بر سر راه صنعت چاپ سه بعدی، محدودیت در ابعاد تولیدی است. اگر چه این موضوع برای بسیاری از کاربرد ها بر روی زمین مساله بزرگیست، اما محققان را برای استفاده از تولید افزایشی (نوعی روش تولید که یک قطعه به صورت افزایش لایه لایه ای ماده ساخته می شود.) به منظور جستجو در کران های بی نهایت دنیا، متوقف نکرده است. در گذشته ای نه چندان دور، تکنولوژی پرینت سه بعدی به منظور مطالعه و مشخص کردن نقشه ی کیهان بی کران اطراف ما به کار رفته است.
در حال حاضر، گروهی از محققان امپریال کالج لندن توانسته اند که تابش زمینه کیهانی (CMB) را که تابش درخشان جهان در محدوده ی ماکروویو است و نقشه ی قدیمی ترین نور های دنیا را به دست می دهد و قابل پرینت سه بعدی است، تولید کنند. این CMB هنگامی که دنیا از یک مه پلاسما و تشعشع کدر به شفاف تبدیل شد، که در حدود 380000 سال پیش در تاریخ 13.8 میلیارد ساله ی آن است، به وجود آمده است.
جزییات بیشتری توسط ماهواره ی پلانک آژانس فضایی اروپا به این CMB افزوده شده است و اطلاعات بیشتری را به منجمان در مورد دنیای اولیه و چگونگی شکل گیری آن می دهد. اما خواندن و جستجو در این نقشه های با جزئیات بسیار، مشکل است که نهایتاً منجر به شروع پروژه پرینت سه بعدی این CMB به منظور درک بهتر آن توسط منجم دکتر Dave Clements، پروفسور امپریال کالج لندن شده است.

cmb-3dprint

نمایش پرینت سه بعدی از تابش زمینه کیهانی (CMB)

دکتر Clements می گوید: “نمایش CMB در یک مدل سه بعدی که می توان آن را در دست گرفت و حس کرد، مزایای بسیاری برای آموزش و توسعه دارد و مخصوصاً برای کسانی که از لحاظ بینایی مشکل دارند ، مناسب است. تفاوت های دمایی در CMB به تفاوت چگالی مرتبط است و شکل گیری ساختار های مختلف در جهان، مانند کهکشان ها، خوشه ها و ابر خوشه های کهکشانی ناشی از این واقعه است.”

ulticmb

CMB پرینت سه بعدی شده توسط دستگاه Ultimaker 2+

با نشان دادن این تغییرات-برآمدگی ها و فرو رفتگی ها- بر روی سطح یک کره، محققان قادر شدند درک مفصلی از چگونگی ساختار جهان اولیه پیدا کنند. برای مثال “نقطه ی سرد CMB” مشهور که ناحیه ای در CMB است که دمای مشخصاً پایینی دارد، بر روی مدل سه بعدی به شکل یک فرو رفتگی کوچک و تنها حس خواهد شد.
این پروژه ی تحقیقاتی توسط دکتر Clements آغاز شده و با دو دانشجوی ارشد ترم آخر همراهی می گردد. مقاله ای درباره ی تکنیک خاص نقشه کشی و پرینت سه بعدی آن ها با عنوان “مجسمه ی کیهانی: راهی نو برای نمایش تابش زمینه کیهانی” در ژورنال فیزیک اروپا چاپ شده است. آن ها همچنین دو نوع فایل برای مدل سه بعدی CMB خود ساخته اند: یکی برای پرینت سه بعدی تک رنگ و دیگری برای پرینت سه بعدی رنگی که دما های مختلف را با رنگ های مختلف نشان داده و همچنین برجستگی ها و فرو رفتگی ها را نمایش می دهد. شما می توانید هر دو فایل CMB را به صورت رایگان در اختیار داشته باشید و به لحظه تاریخی دست پیدا کنید که حدود 13 میلیارد سال قبل رخ داده است. به بحث های موجود در 3DPB.com در رابطه با جهان سه بعدی پرینت شده مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر