ارسال فایل
پرینت سه بعدی چرخ دنده
پرینت سه بعدی چرخ دنده
آوریل 29, 2017
رستوران های معروف که از پرینتر سه بعدی غذا استفاده می کنند
سپتامبر 5, 2017

معرفی انواع مختلف پرینتر سه بعدی FDM

پرینتر سه بعدی FDM

پرینتر سه بعدی FDM

پرینترهای سه بعدی  FFF / FDM 3D اشکال مختلفی دارند .و از نظر تنیظمات مکانیکی وسیستمهای مختصات باهم فرق دارند. بعضی از تولیدکنندگان بخاطر هزینه های جابجائی پلت فرم ساده را انتخاب میکنند، درحالی که دیگران تلاش میکنند با استفاده از موتورهای ثابت و بکار بردن نسخه مختلط سرعت حرکت سر اکسترودر را افزایش دهند .متداول ترین تنظیم های مکانیکی برای پرینتر سه بعدی  FFF / FDM 3D عبارتند از:
Gartesian-XY-head
Cartesian-XZ-head
Delta
Colar
Polar
Scara(rbot arm

Cartesian-XY

اولین پرینتر سه بعدی  RepRap 3D، داروین، براساس Cartesian-XY-Head تنظیم شده است.  اکسترودر پرینتر سه بعدی  بر روی محور X و Y و کف روی محور z حرکت میکند .حرکت محور z در پرینتر سه بعدی  بسیار دقیق است و به شتاب کمی نیاز دارد اما برای حفظ دقت کف پرینتر سه بعدی  باید بسیار سبک باشد، که اضافه کردن یک سیستم کاملا خودکار به آن مشکل است
یک نمونه از پرینتر سه بعدی  3D Cartridge-XY: Ultimaker 3 است.

 3dprinter ultimaker 3

3dprinter ultimaker 3

XZ- کارتسین

سر-XZ- کارتسین اولین بار توسط مندل ارائه شد که نسخه ی دوم از نسخه‌ی اصلی RepRap- داروین بود. این دستگاه با سر-XY-کارتسین فرق دارد زیرا کف پرینتر سه بعدی  روی محور Y و سر اکسترودر روی محور X و محور Z حرکت میکند.
بزرگترین مزیت این دستگاه این است که کف میتواند وزن زیادی را تحمل کند، و شما میتوانید یک سیستم خودکار سطح بندی کف (سنگین) را به آن اضافه کنید.
مثالی از پرینتر سه بعدی  سر-XZ- کارتسین عبارتند از: Original Prusa i3 MK2 و LulzBot Mini.

3dprinter lulzbot-mini

3dprinter lulzbot-mini

دلتا

پرینتر سه بعدی  دلتا نیز در داخل هواپیما کاربرد دارند، اما تنظیم چهارچوب آنها کاملا متفاوت است. به آنها دلتا گفته میشود زیرا اکسترودر توسط سه بازوی مثلثی به حالت تعلیق درآمدهاست. علاوه بر این آنها یک میز پرینت دایره‌ای دارند. مزیت پرینتر سه بعدی دلتا این است که بخشهای متحرک سبک هستند و بنابراین ایستایی در آنها محدود است. این امر باعث میشود پرینتر سه بعدی با سرعت و دقت بیشتری کار کند.

یک نمونه از پرینتر سه بعدی دلتا عبارت است از: TEVO ‘Little Monster’ Delta.

3dprinter TEVO Delta ‘Little Monster’

3dprinter TEVO Delta ‘Little Monster’

CoreXY

مثالی از پرینتر سه بعدی CoreXY عبارت است از: Micromake’s 3D Gecko.

CoreXY یک دستگاه کارتسین است که به سرعت محبوبیت پیدا کرد . حرکت در گانتری XY بر اثر ترکیبی موتورهای X و Y بستگی دارد، که در این سایت به خوبی شرح داده شده است: http://www.corexy.com/theory.html
CoreXY یک سیستم موازنه ی موازی است، یعنی موتورهای روی سیستم CoreXY، ثابت هستند . سیستمهای موازنه موازی نسبت به دستگاههای سریال استکاپ مثل سر-XZ-کارتسین شتاب بیشتری دارند. ویدئوی زیر نشان میدهد که راه اندازی CoreXY سریع انجام میگیرد.

3d-printer/micromake-3d-gecko-corexy

3d-printer/micromake-3d-gecko-corexy

قطبی

پرینتر سه بعدی قطبی دارای یک میز پرینت دوار و یک سر اکسترودر هستند که می توانند به سمت چپ، راست و پایین حرکت کنند.
یک پرینتر سه بعدی قطبی انرژی کارآمد است زیرا فقط نیاز به دو موتور پله ای دارد برعکس، به عنوان مثال یک ترتیب دکارتی که نیاز به حداقل یک موتور پله ای برای هر محور دارد، بنابراین معمولا حداقل چهار محور نیاز دارد. در واقع بهتر است در عمل ببینید.
مثالی از پرینتر سه بعدی قطبی: Polar3d

polar-3d-printer/

polar-3d-printer/

اسکارا

بازوی ربات مونتاژ سازگار انتخابی یا بازوی مفصل سازگار انتخابی، یعنی بازوی ربات در امتداد صفحه‌ی X-Y حرکت میکند و از یک محرک اضافی دیگر برای حرکت در امتداد محور Z استفاده میکند. حقیقت خوب این است که نیازی به کمربندهای زمانبندی یا بلبرینگ ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر