ارسال فایل
پرينت سه بعدی پروتز برای کودکان معلول
آگوست 5, 2015
جنس فیلامنت
آگوست 31, 2015

دوچرخه تيتانيومی پرينت شده با پرینتر سه بعدی

 

docharkhe1

به ندرت خبری در مورد ساخت دوچرخه با  پرينتر سه بعدی شنيده شده است و در اکثر موارد نيز فقط اتصالات دوچرخه پرينت می شوند و سپس با استفاده از مواد ديگری مثل  چوب بامبو فريم اصلی دوچرخه ساخته می شود. با توجه به سخت بودن طراحی و ساخت قطعاتی مانند بلبرينگ ها، زنجيرها و ساير اتصالات مورد استفاده در دوچرخه می توان گفت که انجام همه اين کارها با استفاده از پرينتر سه بعدی بسيار سخت و گاهی ناممکن به نظر می رسد.

 

 

اخيراً شرکت ژاپنی DMM Akiba اقدام به راه اندازی خط توليد دوچرخه نموده است که در اين خط توليد از پرينترهای سه بعدی با تکنولوژی SLS جهت توليد قطعات دوچرخه استفاده می شود. قطعات با دوام اين دوچرخه از مواد تيتانيوم ساخته شده اند واز کیفیت بالایی  برخوردارند.از اولين نمونه اين نوع دوچرخه در نمايشگاه ميلان که بزرگترین نمایشگاه محصولات جدید دنیاست پرده برداری شد.

 

 

علاوه بر ساير مزيتهای اين دوچرخه می توان به اين نکته اشاره نمود استفاده از پرينترهای سه بعدی جهت ساخت دوچرخه باعث می شود تا بتوان دوچرخه را متناسب با خواست مشتری توليد نمود و علاوه بر اين وزن دوچرخه در مقايسه با دوچرخه های ديگر به شدت کاهش می يابد و در محدوده دوچرخه های فايبر کربن قرار می گيرد. استفاده از قطعات پرينت سه بعدی شده اين امکان را به طراح دوچرخه می دهد که برخی از قسمتهای غير ضروری را جهت کاهش وزن دوچرخه با توجه به نيازهای مشتری حذف نمايد.

اتمام موفقیت آمیز اين پروژه نشان می دهد که روش نمونه سازی سريع و يا همان استفاده از پرينترهای سه بعدی می تواند نقش پر رنگی در ساخت دوچرخه های مسابقه ای ايفا نمايد.

 

 

وزن کلی اين دوچرخه با در نظر گرفتن تايرهای آن در حدود 7 کيلوگرم می باشد. همچنين جهت کاهش وزن بيشتر اين دوچرخه پلتفرمی طراحی شده که می توان با استفاده از آن فريم اصلی را با توجه به بدن دوچرخه سوار دوباره طراحی نمود. به عبارت ديگر سيستم طراحی شده با استفاده از قد و وزن دوچرخه سوار , فريم اصلی دوچرخه را دوباره  طراحی می کند و سپس این طرح با پرينترهای سه بعدی توليد می گردد و اين به معنی توليد بر اساس نياز مشتریست.

 

 

دوچرخه تولید شده در مرحله نمونه سازیست و تولید کننده و طراحان آن سعی دارند تا بتواند هر چه سریعتر آن را به تولید انبوه برسانند و به بازار عرضه نمایند. قیمت این دوچرخه پرینت سه بعدی شده در حدود 4000 تا 6000 هزار دلار برآورد شده که قابل مقایسه با دوچرخه های فریم کربنی موجود است.

منبع: persia3dprinter.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر