ارسال فایل
طراحی ویلچر قابل کنترل توسط حرکت چشم بکمک پرینتر سه بعدی
نوامبر 6, 2015
ساخت حشرات رباتیک هوشمند با پرینتر سه بعدی
نوامبر 7, 2015

کمک پرینتر سه بعدی به زن 85 ساله در جراحی موفقیت آمیز تعویض زانو

هر روزه اخبار بسیاری زیادی در مورد افرادی به گوش می رسد که به کمک پرینتر سه بعدی توانایی انجام دوباره کارها را بدست آوردند.

اخیراً پیرزن 85 ساله ای به کمک جراحی موفقیت آمیز تعویض اتصالات زانو که با کمک پرینتر سه بعدی انجام یافت، توانست دوباره بر روی پاهای خود راه برود.

این پیرزن قبل از عمل جراحی مشکلات بسیاری زیادی در راه رفتن و حتی نشست و برخاست داشت بطوریکه حتی توانایی رفتن به بیمارستان را نیز نداشت. طبق گفته های خود ایشان، بعد از فوت همسر ، تصمیم جدی گرفت که دوباره کارهای خودش را به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهد و با آنکه تا حالا قدم به بیمارستان نگذاشته بود و بسیار عصبی بود این ریسک را قبول کرد و زیر تیغ جراحی رفت.

ایشان بعد از خبر دار شدن از تکنولوژی پرینتر سه بعدی و کاربرد آن در پزشکی، با دکتر Muthu Ganapathi در بیمارستان Spire Yale در شهر Wrexham انگلستان تماس گرفتند. دکتر Muthu Ganapathi (متخصص و جراح ارتوپد) می باشد و تا حالا حدود 400 عمل جراحی به کمک پرینتر سه بعدی به عنوان ابزار کمکی انجام داده است و جزء یکی از اولین استفاده کنندگان پرینتر سه بعدی در پزشکی می باشند.

 


بعد از معاینه این خانم توسط دکتر تشخیص داده شد که تنها راه حل ممکن عمل جراحی بر روی زانو می باشد و ایشان می بایست از تکنولوژی پرینتر سه بعدی کمک بگیرند و این کار می بایست قبل از عمل جراحی انجام پذیرد.

با کسب نظر از بزرگان استفاده کننده از پرینتر سه بعدی و جراحان ارتوپد در مورد جایگاه پرینترهای سه بعدی در اتاق عمل، همگی بیان کردند که این تکنولوژی خیلی شبیه به علم تخیل می باشد.

جراحان و متخصصین بجای استفاده از ابزارهای دستی و سنتی که نیازمند دید واضح و دقت عمل بالا می باشد می توانند به کمک کامپیوتر مدل مورد نیاز را طراحی کرده از پرینترهای سه بعدی در طول عمل جراحی و در خود اتاق عمل استفاده نمایند. این کار باعث می شود علاوه بر افزایش دقت مدل های ساخته شده، سرعت عمل نیز افزایش یافته و زمان عمل جراحی کاهش یابد.

دکتر Muthu Ganapathi بیان می نمایند که ” من یکی از اولین دکترهایی بودم که از تکنولوژی پرینتر سه بعدی در انگلستان استفاده نمودم و می توانم بگم که با استفاده از این تکنولوژی می توان زمان عمل جراحی تعویض زانو را کاهش داد و بجای 3 عمل جراحی، 6 عمل جراحی را انجام داد.

علاوه بر کاهش زمان عمل جراحی با کمک تکنولوژی پرینتر سه بعدی می توان گفت که مدت زمان بهبود و ریکاوری مریضان بعد از عمل جراحی نیز کاهش چشمگیری نسبت به عملهای جراحی به روش سنتی دارد.

پزشکان و متخصصین جهت بررسی مدل طراحی شده و همچنین تصمیم گیری نهایی می توانند برش های بسیار نازکی در حدود 100 میکرون بر روی مدل بزنند و آن را با دقت مورد بررسی قرار دهند. با استفاده از این تکنیک، عمل جراحی تعویض زانو و سایر عملهای جراحی ارتوپدی همانند یک فرمول ریاضی خواهد شد که بسیار دقیق، موثر و قابل بازتولید می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرینت سه بعدی دستگاه چاپ بنر